Менопауза

Менопауза — як любов: її не чекаєш, а вона приходить... Ні втекти, ні сховатися. Лише питання часу і готовності жінки прийняти, що цей процес природний. Віддавши свій борг природі, жіночий організм поступово втрачає свої репродуктивні функції. З кожним роком яєчники виробляють все менше гормонів, що беруть участь у процесі генерації яйцеклітин. Відповідно, в результаті цього процесу жінка втрачає здатність до зачаття.

Це не хвороба, а природний етап життя жінки. Закінчився один життєвий цикл, почався інший. Ні гірший, ні кращий. Просто інший...

З латині менопауза буквально перекладається, як «кінець місячних». Ще одне поширене назва менопаузи — клімакс (κλῖμαξ) — перекладається з грецької, як «сходи». Пройшли одну сходинку, перейшли на іншу.

Природний прихід менопаузи прийнято розділяти на три етапи.

1. Пременопауза

Перший період лікарі називають пременопаузою. Цей етап починається з появи перших симптомів менопаузи і закінчується останньою природньою менструацією. У цей період яєчники знижують виділення тестостерону, естрогену, прогестерону, що викликає характерні симптоми.

Цей період менопаузи часто супроводжується порушеннями менструального циклу. Він стає нерегулярним, а самі місячні — несподівано рясними. Жінки починають страждати незрозумілою пітливістю, нервозністю та перепадами настрою.

Їх мучать серцебиття і значні коливання температури тіла («припливи»). Часто жінки самі не розуміють, що з ними відбувається. Те, що раніше було в радість тепер стає тягарем. На роботі в голові бардак. В оселі — не краще. «Психи» виникають на рівному місці.

Жінка занурюється в стан постійного стресу.

Цей період може тривати кілька років. Найточніший момент настання менопаузи лікар може встановити лише за аналізом крові, а точніше — за рівнем фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) та естрадіолу. Якщо перший показник високий, а другий низький і є які-небудь з описаних вище симптомів, то це свідчить про те, що жінка увійшла в період пременопаузи.

Механізм виникнення зазначених симптомів добре вивчений. У його основі лежить недолік естрогенів. Найбільш ефективним лікуванням на сьогоднішній день є замісна гормональна терапія препаратами, що містять гормони. Але, на жаль, вони можуть бути неприйнятними без постійного контролю фахівця.

Тому в період менопаузи багато гінекологів рекомендують починати прийом м'яких натуральних засобів, що містять фітоестрогени, та якщо немає особливих показань до призначення замісної гормональної терапії.

Втім, в будь-якому випадку, найкращі рекомендації до вибору методу лікування може дати тільки ваш лікар-гінеколог.

2. Менопауза

Власне, менопауза — це остання природна менструація. Дата менопаузи встановлюється ретроспективно, після року відсутності менструації у жінки. Цей етап настає між 45 і 55 роками, а середній вік жінок в цей період становить близько 50 років. Буває рання менопауза, яка настає в 40-44 роки. Трапляється навіть передчасна менопауза, коли менструації припиняються в 36-39 років. У цьому випадку обстеження у лікаря-гінеколога обов'язково.

Багато досліджень показують генний зв'язок в термінах настання менопаузи. Тому жінці варто поговорити про це з найближчими родичами по материнській лінії.

Всупереч поширеному міфу, науково не встановлений зв'язок між термінами першої та останньої менструації. А ось залежність від способу життя жінки — доведена. Наприклад, у жінок, що палять менопауза починається раніше через токсичні сполуки у тютюновому диму, що активно впливає на яєчники, викликаючи їх руйнування.

У свою чергу, є речовини, які уповільнюють настання менопаузи. До таких належать гормональні контрацептиви. Вони зберігають фолікулярний апарат яєчників через блокування овуляції.

3. Постменопауза

Останній, третій етап менопаузи — постменопауза — триває до кінця життя. Здоров'я жінки в цей час цілком залежить від того, як вона подолає попередній період менопаузи. Неприємні наслідки менопаузи можуть проявитися в порушенні вагінальної мікрофлори (дискомфорт в інтимній області), в наборі зайвої ваги, у змінах в обміну речовин, в підвищеному ризику остеопорозу і в серцево-судинних захворюваннях.

Але знаючи про це, необхідно зробити все, щоб зберегти своє здоров'я до і під час менопаузи. Ключ до цього — у щоденному русі (легкий біг, прогулянки на свіжому повітрі, йога, фізкультура, басейни, тренажери і т.д.) плюс правильне харчування з обов'язковим вмістом таких продуктів, як зерна, цільні крупи, овочі, фрукти, бобові , горіхи, риба, молоко і його субпродукти.

Крім цього, сучасна медицина має в своєму розпорядженні препарати, що допомагають зберегти жіноче здоров'я і після менопаузи. Дозований зміст фітоестрогенів допомагає жінкам набагато легше і без побічних ефектів перейти від одного життєвого циклу до іншого.

 

Дізнайтеся більше про симптоми клімаксу

Прочитайте, як менопауза впливає на стосунки в сім'ї

Дізнайтеся про інтимне життя до і після клімаксу